Všechno o rajčatech

Není náhoda, že rajče je ve Francii druhou nejoblíbenější zeleninou hned po bramborách…

Není náhoda, že rajče je ve Francii druhou nejoblíbenější zeleninou hned po bramborách… Rajčata, tuto ikonu středomořské kuchyně, známe v mnoha tvarech, barvách a varietách. Hodí se do všech možných receptů.

MAJÍ DLOUHOU HISTORII...

Pocházejí z Jižní Ameriky a do Evropy je přinesli dobyvatelé Ameriky v 16. století. Lidé rajčata zprvu považovali za jedovatá a používali je jen jako dekoraci! Do kuchyně se rajčata dostala až v 18. století. A od té doby nepřestala být inspirací gurmánů.
Rajčatům se také říká rajská jablka- jablka z ráje. V Itálii je nazývají dokonce „zlatá jablka“ („pomodoro“), což je také okouzlující název.

VELKÁ RODINA RAJČAT...

Od malých cherry rajčátek po obrovská masitá rajčata coeur de boeuf, od žlutých „ananasových“ rajčat po téměř černá „black krym“- každý si najde to své.
Způsobů, jak je vychutnat, je také nekonečně mnoho. Mohou se jíst syrová i tepelně upravená… Je jen jedno pravidlo- rajčata nemají ráda chlad, který může zničit jejich delikátní aroma. Nezapomeňte tedy vyndat rajčata z lednice alespoň půl hodiny před konzumací.

Ve Francii se rajčata jí syrová od jara do začátku podzimu. V zimě se hodí spíš ve formě omáčky, ať už domácí či kupované hotové.

VYNIKAJÍCÍ DRUHY RAJČAT:

San Marzano
Svůj název má podle vesnice San Marzano di San Giuseppe. Má podlouhlý, hruškovitý tvar, jemnou, pevnou dužinu a málo semínek. Chuť je jemně nasládlá. Můžete je vyzkoušet s dlouhými těstovinami- třeba s našimi špagetami.

Datterino
Malá rajčátka datlového tvaru, z něhož odvozují svůj název. Mají intenzivní chuť, sladké aroma, unikátní jemnost … Vychutnejte si je syrová nebo mírně opečená na talíři těstovin.
Všechno o rajčatech

Hlasujte:
Sdílejte: