Receptář malých kuchtíků

Není tak snadné přimět naše potomky, aby jedli zeleninu. Existuje jediné řešení: ať nám pomohou s vařením!

Chvíle, které s dětmi strávíme při společném vaření, jsou nenahraditelné. Tak proč si je neuchovat ve speciálním receptáři? Na papír či na počítač si zaznamenáme rodinné kuchařské fígle, zapíšeme ty nejlepší recepty, můžeme si jídlo i vyfotit a budeme tak mít kdykoliv možnost si s dětmi zavzpomínat.

Pravidla při společném vaření s dětmi

Vaření s dětmi znamená společné hezké chvíle, může však dojít i k věcem nepříjemným. Abyste se vyhnuli katastrofám, nabízíme malý přehled praktických tipů pro vaření s vašimi ratolestmi!

Čas: ano, vaření chce svůj čas a hlavně si ty chvíle vychutnejte bez stresu a spěchu.

Automatické úkony: umyjeme si důkladně ruce, připravíme si pracovní plochu a potřebné náčiní, vybereme lehké recepty, které zvládnou připravit i děti. Můžeme také připravit jen ingredience, pokud chceme nechat prostor pro kreativitu! Během vaření uklízíme kuchyň. A všechno to děláme společně.

Kreativita: dáme jí prostor a pak si můžeme zapsat výsledek do našeho receptáře.

Zodpovědnost: Děti zapojujeme v maximální možné míře a postupně zvyšujeme míru jejich autonomie. Ideální je přizpůsobit všechny činnosti podle věku. Třeba při krájení potravin si můžeme vypomoci tím, že suroviny mírně předvaříme, pokud je to možné (například mrkev), aby je děti zvládly nakrájet vhodným nožem.
Hra: bavíme se, vytváříme si vzpomínky pro budoucnost a strávíme příjemné společné chvíle v kuchyni i u stolu…
Bezpečnostní opatření jako rituál: snažíme se, aby tato opatření byla spíše věcí zvyku, než aby je dítě považovalo za zákazy a omezení. Je to tak bezpečnější pro dítě i pro vás.
Receptář malých kuchtíků

Hlasujte:
Sdílejte: