Vařte s dětmi

Může být něco lepšího než vařit s dětmi? Jsou to krásné chvíle, kdy uděláme radost dětem, ale i sami sobě… a vyrobíme společně něco dobrého!

Může být něco lepšího než vařit s dětmi? Jsou to krásné chvíle, kdy uděláme radost dětem, ale i sami sobě… a vyrobíme společně něco dobrého!

HRAJTE SI!

Vaření s rodiči znamená získávání nových dovedností i zábavu.

Děti se učí počítat - odměřují suroviny, rozhodují, kolik rajčat dáme do omáčky, převádějí decilitry na mililitry, váží ingredience, přepočítávají množství surovin pro jiný počet osob (třeba ze 6 na 4)…

Seznamují se s chemií, okouzleně sledují, jak se vaječné bílky jako zázrakem změní na sníh!

Děti získávají základní bezpečnostní návyky, učí se krájet na dřevěném prkénku (malé děti mají nůž s kulatou špičkou), dávat si pozor na vařící vodu a na jídlo z trouby… Je-li pracovní plocha příliš vysoko, pracujte raději na jídelním stole, než aby děti někam šplhaly.

Děti získávají novou zodpovědnost. Případné drobné nehody nedramatizujeme. Děti si oblečou zástěru jako šéfkuchaři, aby si nezašpinily oblečení, a před vařením si umyjí ruce. Používejte nerozbitné kuchyňské náčiní a plastové mísy. Rozsype se nám mouka nebo se mléko rozlije na zem? To vůbec nevadí, ale učíme děti tyto malé katastrofy hned uklízet.

JÍDLO NA JÍDELNÍČKU

Nezapomínejme, že jídlo by mělo být vždycky příjemnou záležitostí… Nechte děti, aby si vybraly svá oblíbená jídla- můžete jim poradit, jaké recepty zvládnou vzhledem ke svému věku připravit.

Nejmladší děti se nedokáží dlouho soustředit na jednu věc a přestat v polovině by bylo dost frustrující. Pusťte se do něčeho, co může dítě dotáhnout do konce a časy, uvedené v receptu, znásobte dvěma.

Užijte si to a dělejte věci společně- jeden míchá, druhý přisypává ingredience. Můžete takhle ve dvou připravit třeba bešamelovou omáčku nebo opékat maso na boloňskou omáčku.

Využijte recepty, kde je třeba provádět jen jednoduché kuchařské úkony, například lasagne nebo cannelloni - oboje velmi zábavné. Třeba takové cannelloni s lilkem, to je ono!

Pokud chcete mít úspěch zajištěn, vyzkoušejte speciální dětské menu ve fólii! Děti budou také milovat polévky s vlasovými nudlemi.

Pěkně působí také veselé těstoviny, které se dětem líbí - můžete z nich na talíři poskládat třeba celou krajinu.
Vařte s dětmi

Hlasujte:
Sdílejte: